Bugün; 15 Haziran 2024, Cumartesi
Sinemada İşletmeci İle Yapİmcİ Karşİ Karşİya!
Tarih : 2018.12.29  18:02:33
Salon işletmecilerinin kendilerine haksİzlİk yaptİĞİnİ düşünen film yapİmcİlarİ 5 yİldİr gelirlerinin artmamasİndan şikayetçi.

Film yapİmcİlarİ ile Türkiye'nin en büyük salon işletmecisi karşİ karşİya geldi. Filmlerin vizyona girmeme tehlikesi ortaya çİktİ.
Peki taraflar "bilet-mİsİr" tartİşmasİ için ne diyor?
Konuya ilişkin açİklama yapan CGV Mars Entertainment Group Kurumsal İlişkiler ve Uyum Direktörü Avukat Aslİ Irmak Acar, "Sinema operatörü belli kampanyalar yapabilir. Bu kampanyalar tüketicinin lehine yapİlan indirimler. Yapİmcİlar bunu istemiyor. Bunun engellenmesi tüketicinin zararİna olacak. Yapİmcİlar, film biletlerinin bu kampanyalara dahil olmamasİnİ istiyor" dedi.
Televizyon ve Sinema Filmi Yapİmcİlarİ Meslek BirliĞi (TESİYAP) Genel Sekreteri Avukat Burhan Gün ise, "Bilet paralarİnİn, hasİlatİn, şeffaf şekilde bizlere de gösterilmesini istedik. Çünkü orada bizim açİmİzdan bir sİkİntİ var. Yoksa biz, tüketicinin bilet fiyatİyla, kimin ne alacaĞİ ile ilgilenmiyoruz. Mİsİr-kola gibi ifadeler geçiyor, bu çok doĞru deĞil. Konumuz mİsİr deĞil, bilet" diye konuştu.
Filmler ertelenecek mi?CGV Mars'tan Acar, son günlerde kamuoyunda geniş yer bulan ve bazİ film yapİmcİlarİ ile bazİ salon işletmecilerini karşİ karşİya getiren, haklarİ verilmediĞi gerekçesiyle yapİmcİlarİn salon işletmecilerini boykot ederek filmlerini vizyona sokmayacaklarİ iddialarİna ve iki tarafİn fikir ayrİlİĞİna düştüĞü konulara ilişkin açİklama yaptİ.
Sürecin uzun zamandİr devam ettiĞine dikkati çeken Acar, yapİlan toplantİlarda bir sonuç alİnamadİĞİ için, son toplantİda kendilerinin bulunmadİĞİnİ söyledi.
Acar, son toplantİdan filmlerin ertelenmesi ya da Mars'a verilmemesi gibi kararlarİn çİktİĞİnİn duyumlarİnİ aldİklarİna işaret ederek, şunlarİ kaydetti:
"Sonuç alİnamayan konu kampanyalar, menü-bilet kampanyalarİ... Bu ara çok büyük bilgi kirliliĞi var. Sinema filmlerinde gişe hasİlatİnda vergiler, yan giderler düşüldükten sonra yüzde 50'sini yapİmcİ, yüzde 50'sini sinema operatörü alİr. Sistem böyleyken, fiyatİ sinema operatörü belirliyor, hukuken de böyle olmasİ gerekiyor. Sinema operatörü belli kampanyalar yapabilir. Bu kampanyalar tüketicinin lehine yapİlan indirimler. Yapİmcİlar bunu istemiyor. Kampanyalar, özellikle küçük illerde çok ilgi çekiyor. Yansİyanİn aksine bizim tek bilet satİşİmİz mevcut.
Tüketici ister tek alİr, isterse kampanyadan yararlanabilir. Kampanya aslİnda tüketicinin çok tercih ettiĞi, onlarİn istediĞi bir şey... Yapİmcİlar, film biletlerinin bu kampanyalara dahil olmamasİnİ istiyor. Bilete indirim yapİldİĞİ zaman alacaĞİ yüzde 50'de düşüş olacak çünkü, oysa sinema operatörünün yüzde 50'sinde de düşüş oluyor"
Tek bilet alma hakkİ var mİ?Aslİ Irmak Acar, yapİmcİlarİn tüketiciye alternatif sunulmuyor gibi yansİttİĞİnİ getirerek, bu konuda çok yanlİş bir algİ yaratİldİĞİnİ, kampanyadan yararlanma ya da tek bilet alma hakkİnİn tamamen tüketiciye bİrakİldİĞİnİ aktardİ.
Türkiye geneline bakİldİĞİnda, Türkiye'nin yüzde 20'sinin kampanyayİ tercih ettiĞine işaret eden Acar, yapİmcİ payİ düştüĞü için yapİmcİlar bunu istemiyor.
Acar, boykot iddialarİna da yanİt vererek, şu deĞerlendirmelerde bulundu:
"Ben bunu boykot olarak görmüyorum, her zaman konuşma zemininde halledilebilecek bir şey ama bu ticari bir karar, günün sonunda böyle bir karar alİnİrsa, saygİ duyarİz. Türkiye'de 4 tane yapİmcİ yok, çok gişe yapan filmi olan başka yapİmcİlar da var, biz bunlarla devam ediyor olacaĞİz, Türk halkİnİ da filmsiz bİrakmayacaĞİz"
Yapİmcİ ne kadar pay alİyor?Yapİmcİlarİn aldİĞİ payİn düşük olduĞu ve haklarİnİ alamadİĞİ iddialarİna da yanİt veren Acar, "Yapİmcİlar bunu ortalamaya vuruyor, başka bir yapİmcİ ile daha teyit etmekte yarar var. şu an zaten yapİmcİ payİ ortalamaya baktİĞİnİzda 5 lira deĞil, bu pay film bazİnda da deĞişir ayrİca. Benim yaptİĞİm yüzde 20'lik kampanya ile de bu pay etkilenmez" ifadelerini kullandİ.
Sinema kanunu ile neler deĞişecek?şu an Meclis'te sinema kanunu ile ilgili bekleyen bir teklif bulunduĞunu anİmsatan Acar, sektörün asİl konuşmasİ gereken konunun bu olmasİnİ dile getirdi.
Acar, teklifte özellikle tüketiciyi etkileyen iki madde olduĞuna işaret ederek, şunlarİ kaydetti:
"Bir reklam süreleri diĞeri de kampanya ve toplu bilet satİşlarİ. Film öncesi reklam oynuyor evet, bunu sİnİrlandİran bir düzenleme şu an yok yeni teklifle bu 10 dakikaya indiriliyor. Bizim ortalama reklam süremiz ortalama Türkiye genelinde 21 dakika. Firma olarak 2018 tahmini karİmda, reklamdan gelen gelir yüzde 74,2'yi oluşturuyor. Bu çok ciddi bir rakam. Bu demek oluyor ki, sinema işletmecisi olarak ben çok fazla bir şey kazanamİyorum, reklam gelirlerimden kazanİyorum demek.
Biz DoĞu, Anadolu, GüneydoĞu illerine yatİrİm yapİyoruz. 5 yİllİk planİmİzda 200 milyon dolarlİk bir yatİrİm var. Ben bu yatİrİmİ reklam gelirimle yapabiliyorum. Reklam sürelerinin kİsaltİlmasİ, benim karİmİ oldukça düşürecek ve yatİrİmlarİmİ düşürecek, bilet fiyatlarİnİ etkileyecek. Bu durum, tüketicinin aleyhine olacak"
Acar, reklam süreleri ile ilgili sinema operatörleri ile görüşülmesi talebinde bulundu.
Tasarİda kampanya ve toplu bilet satİşlarİnİn yapİmcİ ve daĞİtİcİnİn onayİna sunulmasİnİn da yer aldİĞİnİ bildirerek, "Yapİmcİlarİn hiçbiri kampanyaya sİcak bakmİyor. Bu teklifin yasalaşmasİ halinde olan tüketiciye olacak, tüketici kampanyadan yararlanamayacak" deĞerlendirmesinde bulundu.
Film yapİmcİlarİ ne diyor?"Artİk yazİlİ sözleşme şart"Yapİmcİlarİn her geçen gün daha iyi daha büyük bütçeli filmler yapmak istediklerine dikkati çeken TESİYAP Genel Sekreteri Av. Burhan Gün ise, şunlarİ anlattİ:
"Sistem bir yerden sonra kendini açma ihtiyacİ hissetti. Bu noktada, sinema filmleri için, elde edeceĞi telifin ilk yeri sinema salonlarİ... Sinema salonlarİ ile yİllardan beri yazİlİ olmayan bir hukuk vardİr, dünyada da böyledir. Bu hukuka uygun sistem çalİşİr. Film yapİmcİlarİ filmlerini, daĞİtİmcİya, onlar da sinema salonlarİna verir, onlar da seyirciyle buluşturur. Düzen bu şekilde. Film yapİmcİlarİ bu düzen içinde, 'Hakkİmİz neyse onu verin' dedi.
Film yapİmcİlarİ, büyük bütçeli filmler yapmaya başladİĞİnda, gelen hasİlatİ sorgulamaya başladİ. Sinema salonu hasİlatİ toplar, buna telif diyoruz, o telifi de, hakkİ olanİ kendine, diĞerini de yapİmcİya vermek üzere, daĞİtİmcİya verir. İşte burada bir sorun var. Bordrolamada, bize yansİtİrken, hakkİmİz olanİn verilmediĞini düşüyoruz, hikaye buradan çİktİ"
DaĞİtİmcİ ile sinema salonlarİ arasİnda yazİlİ bir sözleşme ilişkisinin bulunmadİĞİnİ dile getiren Gün, bunun yazİlİ hale gelmesini istediklerini söyledi. Endüstrinin bu olgunluĞa erişmesi ile sözleşmenin gerekli olduĞunu bildiren Gün, bu taleplerinin karşİlİk bulmadİĞİnİ anlattİ.
"şirketin kazancİ sabit, yapİmcİnİnki düşüyor"Gün, açİklamasİna şöyle devam etti:
"İkinci olarak da bilet paralarİnİn, hasİlatİn, şeffaf şekilde bizlere de gösterilmesini istedik. Ne geliyor, hakkİmİz nasİl bölüştürülüyor? Çünkü orada bizim açİmİzdan bir sİkİntİ var. Yoksa biz, tüketicinin bilet fiyatİyla, kimin ne alacaĞİ ile ilgilenmiyoruz. İstediĞi gibi tanİtİm kampanyalarİ, insanlarİ sinemaya çekecek çekecek etkinlikler yapabilirler, hatta biz bunlara destek de oluyoruz ama elde edilen hasİlat yansİtİlİrken sorun var.
Mİsİr-kola gibi ifadeler geçiyor, bu çok doĞru deĞil. Konumuz mİsİr deĞil, bilet. şöyle ki; bileti mİsİrla beraber verdikleri zaman, örneĞin bilet 10 lira, mİsİr da 10 lira diyelim... İndirimli fiyat uyguluyor, bunun tamamİnİ da bilete yansİtİyor, sİkİntİ burada. İndirim yaptİĞİnİ iddia ediyor, ama kendi kazancİnİ sabit tutarken, indirimin tamamİnİ bilete uyguluyor, kendi kazancİ ile ilgili bir indirimde bulunmuyor. Bulunuyorsa da, biz bunu görmüyoruz. Böyle bir şey yapmadİklarİnİ söylüyorlar, bize bunu şeffaf şekilde gösterin o zaman. 'Biz de o zaman size hak verelim, konuyu kapatalİm' dedik"
Bilet fiyatlarİna müdahale var mİ?Yapİlan toplu bilet satİşİ faaliyetlerinden de bahseden Gün, bunun kendileri için hiçbir sakİncasİnİn olmadİĞİnİn altİnİ çizerek, bunu yaparken, muhasebelendirirken kendilerine yansİtmadİklarİnİ, nasİl yansİdİĞİnİ görmediklerini bildirdi.
Gün, şunlarİ kaydetti:
"Gelen hasİlatİn tamamİ kendisine mi ayrİlİyor, yoksa yapİmcİya da bir pay veriliyor mu görmüyoruz. O insanlar gelip bizim filmimizi izliyorlar, yani telif doĞuyor, haliyle onun hakkİnİ bedelini ödemesi lazİm. Talep edilen bu. Yoksa onun yaptİĞİ ticari faaliyetle ilgili bir şey deĞil. Fakat kendileri maalesef, konu sanki bilet fiyatlarİna müdahale imiş gibi bir algİ yaratmaya çalİşİyorlar. Biz kesinlikle böyle bir şeyin peşinde deĞiliz, daha ucuza bilet satİlsİn, daha fazla insan sinemaya gitsin, bizim de derdimiz bu. O yüzden daha büyük ve nitelikli filmler yapmaya çalİşİyor yapİmcİlarİmİz. Ama günün sonunda, bir muhasebe oyunuyla, sizin haketmiş olduĞunuzu sizlere vermiyorlarsa, siz de hakkİnİzİ ararsİnİz. Üyelerimiz de meslek birliĞimize başvurdu, biz de yasal çerçevede, yazİlİ sözleşme yapmalarİ, şeffaf davranmalarİ çerçevesinde, Mayİs ayİndan başlayan süreçte kendilerine bir ihtar yolladİk. Fakat kendileri bu konuda bir uzlaşma zemini oluşturmak istemediler"
Daha sonra kendilerinin Kültür ve Turizm BakanlİĞİ'na başvurduklarİnİ bildiren Burhan Gün, daha sonra yapİlan toplantİlarda yapİmcİlar, işletmeciler ve daĞİtİmcİlarİn katİldİĞİ toplantİlar yapİldİĞİnİ anlattİ.
"Uzun reklam süresi filme zarar verir"Gün, haklarİ olanİ almanİn peşinde olduklarİnİ belirterek, şöyle devam etti:
"Hakkİmİz olanİn, güçlü olan taraf tarafİndan, bir takİm teknik ayrİntİlarla kaybedilmesine karşİyİz. Burada devletin de kaybİ oluşuyor. Biletler doĞru şekilde yansİtİlİrsa, devletin biletten almasİ gereken pay da doĞru şekilde alİnacak. Biz kendilerine bunu da ilettik. Devletimiz de 'Ben o zaman bir kaç konuya ilişkin hükümler koyayİm, düzen getirelim' dedi.
Biz o yüzden şu an Meclis'e sevk edilmiş olan kanun teklifini destekliyoruz. Orada bir kaç kritik konu yer alİyor. Birincisi reklam süreleri. Bununla ilgili fütursuzca davranİyorlar. Film yapİmcİlarİnİn manevi haklarİ da vardİr, yani filmin bütünlüĞü ile ilgili de haklarİ vardİr. Siz filmin önüne 30 dakika, arasİna 15-20 dakika reklam koyduĞunuzda, filmin manevi haklarİna da zarar vermeye başlarsİnİz. Reklam alabilir ama süre 25-30 dakika doĞru deĞil, kanun gereĞi 10 dakikaya indirilecek, bunun çok doĞru olduĞunu düşünüyoruz"
Gün, halkİn izleme zevkine ve bütçesine zarar vermeyecek şekilde, telif haklarİnİn da zarar görmeyeceĞi bir çözümün peşinde olduklarİnİ söyledi.
Mars dİşİndaki işletmeciler ne diyor?Burhan Gün, konuya ilişkin direkt CGV Mars Entertainment Group ile karşİ karşİya gelmediklerine işaret ederek, şu bilgileri verdi:
"Biz Sinema Salonu İşletmecileri DerneĞi'ne ve ilgili gruplara bu çaĞrİyİ yaptİk. Birlik olarak tek bir grup ile ilgili bir tasarrufta bulunamayİz, ihlal varsa bütününde vardİr. Sinema salon işletmecilerinin Mars dİşİndaki kİsmİ, bu konuda 'Yapİmcİlarİmİzİn yanİndayİz' dediler, bize hak verdiklerini söylediler. Sİkİntİmİz, o yüzden oraya döndü. CGV Mars Grubu'nun kendisinin direnişinin altİnda, kendi ticari menfaatleri vardİr. O yüzden direnmekte ama o menfaatler, sektörün bütünü ile, sinemamİzla ilgili bir çatİşma haline dönüştü, o yüzden o öne çİkİyor. İçerik olmazsa, insanlar sinema salonlarİna gitmez. İçeriĞi üreten yapİmcİ da, 'Ben artİk yapamİyorum, zor durumdayİm, lütfen gelin hakkİm olanİ verin ki ben de rahat rahat film yapabileyim' diyor"
"Yapİmcİ geliri 5 yİldİr aynİ"Yapİmcİlarİn paylarİnİ almadİĞİna dikkati çeken Gün, açİklamasİnİ şöyle tamamladİ:
"5 yİllİk ortalamaya baktİĞİmİzda, bilet fiyatlarİ 10-12 lira arasİnda. Buradan devletin payİnİ, vergileri düştüĞümüzde yapİmcİnİn cebine 4,9 ile 5,2 lira kalİr. 5 yİldİr aynİ, burada bir ilginçlik yok mu? Bu söylediĞimiz Türkiye ortalamasİ, film çok başarİlİ olduĞunda bu ortalama da büyümeye başlar. Ama bizim için genelle ilgili olan doĞrudur. Bütüne baktİĞİmİzda Türkiye ortalamasİ, yİllİk olarak 12,12,5 liranİn üstüne çİkmİyor bir türlü ama bilet fiyatlarİ yüzde 20 artİyor.
Siz 5 yİl önceki bilet fiyatİyla aynİ sinema izlemiyorsunuz ama yapİmcİ hala aynİ noktada. Bu durumun seyirciye yansİmasİ olmayacak, bunun ilgili salon işletmecisine yansİmasİ olacak, direniş ondan. Bizim isteĞimizin kabul edilmesi bilet fiyatİnİ etkilemez, hatta aşaĞİ bile çekilebilir. Telif hakkİmİzİ, taraflarİn anlaştİĞİ çerçevede, hak edişin verilmesini istiyoruz. O hak edişin verilmediĞini iddia ediyoruz"
Boykot var mİ?Burhan Gün, yapİmcİlarİn boykot edeceĞi iddialarİnİ da yanİtladİ. BirliĞin bir boykot kararİ olmadİĞİnİn altİnİ çizen Gün, şu bilgileri verdi:
"Bunlar, film yapİmcİlarİnİn kendi takdir alanİ ile ilgili... Kendilerinin bu yönde bir tasarrufu varsa, bu onlarİ baĞlar, bizi baĞlamaz. Bugüne kadar hiçbiri 'Ben filmi vizyona sokmayacaĞİm.' demedi, ertelemeler oldu sadece. Bu ertelemelerin sebebi de, yazİlİ sözleşme düzeni kurmak istiyorlar, bu süreç deva ettiĞi için... Yoksa bir boykot yok, yapmak isterlerse de ticari kararlarİdİr. Bize gelen böyle bir karar yok. BirliĞin talebi, şeffaflİk, sözleşme yapİlmasİ, yapİmcİlarİn haklarİnİn kendilerine verilmesi, yeni kanunda bunlarİn yerleştirilmiş olmasİ ve bunlarİn desteklenmesi, reklam sürelerinin insaflİ noktaya çekilmesi, seyircimizin daha nitelikli, kaliteli filmler izlemesi, daha fazla seyirciye ulaşmamİz... Bu kadar, Birlik olarak bütün programİmİz bundan ibaret"

Haberi Payla :
KÜLTÜR-SANAT
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim