Bugün; 12 Nisan 2024, Cuma
Türkiye Afrika’yİ Tarİm Üssü Yapİyor
Tarih : 2017.05.09  17:59:10
Türkiye, Cumhurbaşkanİ ErdoĞan'İn Afrika kİtasİyla ilişkileri geliştirmeye verdiĞi önemin meyvelerini toplamaya başlİyor. Afrika, tarİm üretim üssü olacak.

Gİda Tarİm ve Hayvancİlİk Bakanİ Faruk Çelik, Türkiye’de 54 Afrika ülkesinin cumhurbaşkanİ ve bakan düzeyinde katİldİĞİ tarİmsal iş forumu yapİldİĞİnİ hatİrlatarak, “Cumhurbaşkanİmİzİn Afrika gezisinde oluşan muhabbet nedeniyle Türkiye’ye büyük ilgi var” dedi. Bakan Çelik, Afrika forumuna katİlan bazİ bakanlarİn imkânlarİ olmadİĞİ için balİk tutamadİklarİnİ, ülkelerindeki balİklarİn bu nedenle yaşlanarak öldüĞünü anlattİĞİnİ söyledi.
ÇİN’E HEYET GİDECEK
Çelik, ülkelerin tek tek hangi alanlarda iş birliĞine uygun olduĞunu çİkardİklarİnİ belirterek, “Sadece bir ülkede 8 milyon hektar arazi, iki nehir arasİnda bulunmasİna karşİn işlenemiyor. Orada bir işadamİ suyu alİp tarlaya getirecek. Bir devlet kadar büyük arazi tarİma açİlacak” dedi.
Çelik, bazİ yerlere TİGEM olarak girip daha sonra özel sektörün işletmesine açİlabileceĞini belirtti.
Afrika’ya dönük yeni bir planİ devre soktuklarİnİ, 54 Afrika ülkesine ziyaret trafiĞi başlatacaklarİnİ ifade eden Bakan Çelik, “İşadamlarİnİ da yanİmİzda götüreceĞiz; balİkçİlİksa balİkçİlİk, tarİmsa tarİm. İşadamlarİmİzİ irtibatlandİrİp döneceĞiz” dedi.
Sabah

Haberi Payla :
KÜLTÜR-SANAT
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim