Bugün; 15 Haziran 2024, Cumartesi
Mangal Sezonu Açİldİ, Et Fiyatlarİ Kanatlanİp Uçtu!
Tarih : 2017.04.30  18:24:55
Bahar aylarİnİn gelmesi ile birlikte mangal sezonu hİzlİ başladİ. Ancak spekülatörler nedeniyle dana bonfilenin kilosu 80 liraya, kanadİn fiyatİ da 9 liradan 18 liraya yükseldi.

Havalarİn İsİnmasİ ile Türk insanİnİn çoluk çocuk ailece vazgeçilmezleri arasİnda bulunan mangal sezonu da açİldİ. Sahiller, orman içi piknik alanlarİ hafta sonlarİ dolup taşarken, mangalcİlarİn yoĞun talep gösterdiĞi kanat fiyatlarİndaki artİş piknikçileri üzdü. 4 kişilik bir ailenin hafta sonu mangal maliyeti 200 TL'yi bulurken, en önemli protein kaynaĞİ olan et sektörünü masaya yatİrdİk ve üretici, toptancİ, tüccar ve nihai tüketicileri dinleyerek et sektörünü mercek altİna aldİk.

10 YILDA 3 KAT ARTTI

Tüketiciler et fiyatlarİnİn yüksekliĞinden dert yanarken, üreticiler de emeklerinin karşİlİĞİnİ alamamaktan şikayetçi. Sektör temsilcileri ile yaptİĞİmİz görüşmelerde et fiyatlarİnİn son 10 yİlda 3 katİna çİktİĞİ bilgisine ulaştİk. Bahar aylarİnda mangal sezonunun açİlmasİ ile yükselişe geçen et fiyatlarİnİ frenlemek isteyen hükümetin ithalat kartİnİ açmasİ, piknik alanİndaki mangalda etin ateşi kİsa vadede düşecek gibi gözükmüyor. Mangal sezonunun açİlmasİ ile kuzu kuşbaşİnİn kilogramİ 62 TL, dana antrikot 70 TL, dana bonfile 80 TL, dana pirzola 47 TL, kuzu but 43 TL, dana kuşbaşİ 47 TL, kuzu but 43 TL, kuzu kaburganİn fiyatİ ise 36 TL'ye yükseldi. Üreticiden tüketiciye ulaşİncaya kadar yaklaşİk 10 milyon kişinin geçimini saĞladİĞİ sektörün yİllİk cirosunun ise 15 milyarİ beyaz et, 20 milyar TL'si kİrmİzİ et olmak üzere 35 milyar TL olarak tahmin ediliyor.Kİrmİz et fiyatlarİnİn sürekli artİş kaydetmesi Türk insanİnİ daha ucuz protein kaynaĞİ olan tavuk etine yöneltti. Kİrmİzİ ette kişi başİ yİllİk tüketim 15 kiloya çİkmasİna raĞmen, kentleşmenin de etkisi ile hİzlİ talep artİşİ fiyat yükselmesi olarak vatandaşİn karşİsİna çİkİyor. Kİrmİzİ etin ortalama kilosu 38 TL civarİndayken, vatandaş kilosu ortalama 7.5 TL olan tavuk eti ile protein ihtiyacİnİ gidermeye yöneldi. Bu da balİk, kİrmİzİ et ve tavuk dahil olmak üzere yİllİk 38 kilogram olan et tüketiminin yüzde 60'İnİn tavuktan karşİlanmasİna neden oluyor. Ucuz olmasİndan dolayİ özellikle dar gelirli vatandaşlarİn en önemli besin kaynaĞİ haline gelen tavuk eti tüketimi yİllİk 23 kiloya ulaşmİş durumda. Mangal sezonunun açİlmasİ ile kanat talebinin artmasİ, bu ürünün fiyatİnİ da artİrdİ. Mart ayİnda kilogramİ 9 TL olan kanat, nisan ortasİnda 18 TL'ye yükseldi.ET 5 TL UCUZA SATILABİLİRTürkiye Kasaplar Federasyonu Genel Başkan Vekili ve Antalya Kasaplar Odasİ Başkanİ Osman Yardİmcİ, Türkiye'de kesimlik sİĞİr veya et sİkİntİsİnİn olmadİĞİnİ belirterek, mangal sezonunda spekülatörlerin ortaya çİktİĞİnİ söyledi. Yardİmcİ, 4 TL'lik KDV indiriminin ardİndan 1 TL de kasaplarİn indirim yapmasİ halinde etin 5 TL ucuzlayacaĞİnİ belirtti. Yaz mevsiminin gelmesi ve mangal sezonunun açİlmasİyla birlikte her yİl et fiyatlarİnİn gündeme geldiĞine dikkat çeken Yardİmcİ, kİrmİzİ ete son iki yİlda sadece 2 TL zam geldiĞini kaydetti. Yardİmcİ, “Bu büyük bir zam deĞil. Et kİtlİĞİ da yok. Ülkemizde havyan da çok et de çok. Bazİ spekülatörler var, yok deĞil. Yaz sezonunda vatandaşlarİmİz ete yükleniyor. Talep olduĞu zaman satİş oluyor. Bunu fİrsat bilenler her yİl aynİ şeyi İsİtİp vatandaşİn önüne koyuyor. Ette büyük bir zam yok” diyerek mangal spekülatörlerine sert çİktİ.

ÜRETEN DE SATAN DA DERTLİ
Et fiyatlarİnİ frenlemek isteyen hükümet geçtiĞimiz yİl hayvancİlİk sektörüne 3.2 milyar TL destek verirken, besiciler ve eti tüketiciye ulaştİran kasaplar da dert küpü.  Tire Et ve Süt Kooperatifleri BirliĞi Başkanİ Mahmut Eskiyörük, üretici olarak vatandaşlarİn ucuz et tüketmesinden yana olduklarİnİ söyledi. Eskiyörük, “Et sektöründe ithalat gibi günü kurtaran girişimler fayda getirmez. İthal ete güven yok” dedi. Türkiye Kasaplar, Besiciler Et ve Et Ürünleri Esnaf ve Sanatkarlarİ Federasyonu Başkanİ Fazlİ YalçİndaĞ da Türkiye'de geçen yİl hayvan varlİĞİnİn ciddi miktarda azaldİĞİnİ söyledi.

İSTANBUL DOYMUYOR
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Gİda, Tarİm ve Hayvancİlİk BakanlİĞİ verilerine dayanarak hazİrladİĞİ hayvancİlİk istatistiklerine göre, Türkiye'de tarİmda kayİtlİ büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayİsİnİn toplamİ 55 milyon 510 bin civarİnda.Bu sayİnİn 14 milyon 222 binini büyükbaş, 41 milyon 329 binini de küçükbaş hayvanlar oluşturuyor. Türkiye'de bir yİlda 1 milyon 100 bin ton dana eti, 200 bin ton da küçükbaş hayvan eti üretiliyor. Üretilen etin 330 bin tonu İstanbul'da, 970 bin tonu diĞer illerde satİlİyor. İstanbul'da bir günde 400 ton kİrmİzİ et ile 500 ton sucuk, salam, pastİrma gibi et ürünleri tüketiliyor.Türkiye'de kİrmİzİ et tüketimi kişi başİ 14 kilogram olarak tahmin edilirken, bu rakam Avrupa BirliĞi ülkelerinde 33 kilogram olarak gerçekleşiyor.

 

Haberi Payla :
KÜLTÜR-SANAT
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim