Bugün; 15 Haziran 2024, Cumartesi
Özgür Özel Açıkladı: CHP'den Buğday Mitingi
Tarih : 2024.06.09  15:11:33
Özgür Özel, 14 Haziran Cuma günü Tekirdağ’da buğday üreticilerinin sesini duyurmak amacıyla miting düzenleneceğini açıkladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 14 Haziran Cuma günü Tekirdağ’da buğday üreticileri için miting düzenleneceğini açıkladı.

Özgür Özel, İzmir'de Bayraklı Kulalılar Derneği 12. Geleneksel Keşkek Günü programına katıldı.

Burada buğdaya biçilen fiyata tepki gösteren Özel buğday üreticileri için 14 Haziran’da büyük miting yapılacağını duyurdu ve “Buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz” dedi.

"ÜRETİCİ PERİŞAN OLDU"

Keşkek üzerinden buğdaya verilen fiyatı eleştiren Özel, şöyle konuştu:

- Bugün buraya 12. Geleneksel Keşkek Festivali’ni yapmaya geldik. Şunu bilmek lazım. Ne Türkiye’de işler o kadar yolunda gidiyor ne de geleceğe o kadar umutla bakabilen insanlar var. Keşkek buğdaydan yapılır. Buğday hepimizin beslenmesindeki en önemli ögelerden biri olan ekmeğimizi yaptığımız temel besin maddemizdir. Ama bunu bir de üretenler var. Adana’dan Trakya’ya kadar hele hele İç Anadolu ve Ege’nin önemli bir kısmında buğday tarımı yapılıyor. Buğday geçen sene 8 lira 25 kuruştu.

- Geçen yıldan bu yana bütün girdiler yüzde 100’den fazla arttı. Mazot arttı, gübre arttı. Biçer dövere geçen sene dönümüne ne veriyorsa bu sene iki veriyorsun yine parayı beğenmiyorlar. Ama buğday fiyatı sadece yüzde 12 arttı. 8 lira 25 kuruş olan buğdayı 9 lira 25 kuruş yaptılar. Maalesef böyle olunca 11 lira maliyeti olan buğday 9 lira 25 kuruştan satılmak zorunda olunca buğday üreticisi perişan oldu.

"YALNIZ DEĞİLSİNİZ"

Buğday üreticisinin sesini duyurmak için Tekirdağ’da büyük bir miting yapacaklarını da açıklayan Özel, şunları söyledi:

- Önümüzdeki cuma gün CHP olarak buğday üreticisinin sesini Türkiye’ye duyurmak için hep birlikte Tekirdağ’a gidiyoruz, buğday mitingi yapıyoruz. Bugüne kadar 31 Mart seçimlerine giderken meydanlarda şunu söyledik… Bu seçimlerde pırıl pırıl adaylarla karşınızdayız. Onlara destek verin dedik. Bu desteği verirken particilik yapmayalım. Bu adaylar İzmir’in Türkiye ittifakının adayı dedik . Vatana, bayrağa saygılı olsun. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne saygılı olsun. Kim varsa Türkiye İttifakı’nındır dedik.

- Eğer bizi birinci parti yaparsanız, iktidara büyük bir uyarı yaparsanız sizin sesinizi duyuracağız dedik. İstanbul’da atanmayan öğretmenlerle ilk mitingimizi yaptık. Emeklilerin 10 bin liralık maaşına itiraz etmek için Ankara’da tarihin en büyük emekli mitingini yaptık. Şimdi buğday üreticisi isyan ediyor. Tekirdağ’da onlarla bir miting yapacağız. Türkiye’ye sesleniyorum. Yalnız değilsiniz. Biz varız, buradayız, sizin için mücadele ediyoruz.

"KAVGANIN EN BÜYÜĞÜNÜ VERECEĞİZ"

Üreticilerin sorunlarına dikkat çeken Özel, “Kesinlikle kavga etmeye gelmedik. Ama Tayyip Bey istiyor diye kimlik kavgası ya da Devlet Bahçeli istiyor diye olmadık tartışmaların içine girmeyeceğiz. Ama kavga etmekse emekliler için, emekçiler için, yoksullar için, işsizler için kavganın en büyüğünü vereceğiz. Bütün Türkiye’de kendisini umutsuz hissedenlere sesleniyorum. Asla umutsuz olmayın. CHP, onun Genel Başkanı Özgü Özel ve bütün siyasi arkadaşları sizin derdinizle dertleniyor. Sizin gündeminizde olmayan hiçbir şeyle meşgul değiliz, oyalanamayız. Başkasının gündemine takılmayız” dedi.

"İKTİDAR OLUP YOKSULLUĞU BİTİRECEĞİZ"

İktidar hedeflerine bir kez daha vurgu yapan Özel, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

- Benim bir tane hedefim var. O hedefi hayata geçirene kadar gece gündüz çalışacağım. O hedef kendimle ilgili bir makam mevki hedefi değildir. O hedef Atatürk’ün partisini iktidar yapma hedefidir. Bu işin partisi yok. Yoksulluğun, işsizliğin, güvencesizliğin partisi olur mu? Hep kemeri yoksullar sıkacaksa hep orta direk ezilip yoksullaşacaksa artık bunun partisi yoktur. Daha doğrusu bunun bir tane partisi vardır.

- Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi bütün yoksulların, bütün zorda olanların partisidir...Ülkesine, vatanına bağlı herkesle birlikte sosyal demokratlar, muhafazakar demokratlar, milliyetçi demokratlar, Kürt demokratlar, Lazı, Çerkeziyle nerede demokrat varsa onları yanımıza alacağız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisini iktidar yapıp bu ülkeyi bir kez daha kurtaracak ve yoksulluğu bitireceğiz.

 

Haberi Payla :
GÜNCEL
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim