Bugün; 15 Haziran 2024, Cumartesi
"Avrupa Bankaları Korkunç Bir Riskle Karşı Karşıya"
Tarih : 2024.05.26  21:11:39
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'da faaliyet gösteren Avrupalı bankalara dikkat çekti. Yellen yaptırımların artacağının sinyalini verirken "Avrupa bankaları korkunç bir riskle karşı karşıya" dedi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya'da faaliyet gösteren Avrupa bankalarının giderek artan riskelerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Ayrıca Yellen; ABD'nin, Rusya'nın savaş çabalarına yönelik işlemlere yardımcı olduğu tespit edilen bankalara yönelik ikincil yaptırımlarını güçlendirmeyi düşündüğünü söyledi.

Yellen Reuters'e verdiği demeçte  “Rusya'da iş yapan bankalara yönelik yaptırımlarımızı potansiyel olarak daha da sertleştirmeyi düşünüyoruz” dedi ancak yaptırım yapılacak bankalarla ilgili ayrıntı vermedi.

Kuzey İtalya'da düzenlenen G7 finans liderleri toplantısının oturum aralarında konuşan Yellen, bankaların Rusya'daki faaliyetleriyle ilgili yaptırımların “bunu yapmak için bir neden varsa uygulanacağını, ancak Rusya'da faaliyet göstermenin çok fazla risk yarattığını” söyledi.

Yellen, Avusturyalı Raiffeisen Bank International ve İtalyan bankası UniCredit'in Rusya'dan çekilmesini isteyip istemediğinin sorulması üzerine “Denetçilerinin onlara orada ne yapacakları konusunda son derece dikkatli olmalarını tavsiye ettiklerine inanıyorum” dedi.

'RUSYA'DAN ÇIKMALARI GEREK'

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Fabio Panetta cumartesi günü gazetecilere verdiği demeçte İtalyan bankalarına net talimatlar vererek Rusya'dan “çıkmaları” gerektiğini çünkü ülkede kalmanın “itibar sorunu” yarattığını söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın yeni ikincil yaptırım yetkisi hazineye Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya ve diğer kuruluşlara yönelik birincil yaptırımların delinmesine yardımcı oldukları tespit edilen bankaları ABD finans sisteminden çıkarma yetkisi veriyor.

İkincil yaptırımların varlığı bankaların Rusya ile ilişkilerini zaten soğutmuş durumda ancak Yellen, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden yapılan işlemlere atıfta bulunarak Rusya'nın askeri üretimini arttırmak için ihtiyaç duyduğu malları elde etmek için yollar bulmayı başardığına dair endişelerini dile getirdi.


Haberi Payla :
EKONOMİ
Copyright Konya Haberleri , Konya Haber   |
|
|
Sitemizdeki yazı , resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.
Görsel Tasarım ve Yazılım :
konya net haber - Yönetim